Pitná voda z vodovodu alebo balená voda?

V tejto často môjho blogu sa zameriam na vodu, ktorú máme na Slovensku.Pitnú vodu berieme ako samozrejmosť, no napriek tomu sa v obrovskom množstve predáva balená voda v plastových fľašiach. Prečo tomu tak je? Prečo sú ľudia ochotní platiť niekoľko násobne viac za balenú vodu, miesto toho, aby vyzužívali pitnú vodu v domácnosti, ktorá je oveľa lacnejšia?

Aby sme si vedeli správne zodpovedať túto otázku, pozrime sa na začiatok odkiaľ pochádza pitná voda v domácnosti a Slovenská balená voda v plastových obaloch.

Možno vás to prekvapí, no väčšina balených stolových vôd pochádza z rovnakého zdroja ako pitná voda u vás doma, alebo sa tie zdroje nachádzajú blízko seba. Netýka sa to minerálnych vôd, ktoré majú ine špecifiká a hodnoty. Píšem o stolových alebo pramenitých vodách, ktoré sú určené na denný pitný režim. Napriek rovnakému alebo blízko seba sa nachádzajúcemu zdroju, sú v balenej vode a vode v domácnosti značné rozdiely, ktoré vás možno nútia ku kúpe práve tej drahej v obchode. Balená voda je zo zákona buď upravovaná alebo práve naopak neupravovaná. Zaleží po akej vode siahnete ak ste sa už rozhodli vodu kupovať. Základne rozdelenie je stanovené podľa počtu obsahu rozpustných minerálnych látok (stolová, minerálna alebo prírodná liečivá voda).

Najlepšia pre denný pitný režim je voda s nízkym obsahom minerálnych látok. Výhodou týchto vôd je, že nie sú chlórované. Sú síce upravované iným spôsobom, no prinášajú okrem vysokej ceny na liter aj veľa plastového odpadu a použitých energií či už na plnenie, výrobu alebo distribúciu.

Vráťme sa však k vode ktorá nám tečie doma z kohútika. Vedeli ste, že na Slovensku v rámci Európy máme najväčší počet vodných zdrojov? Okrem toho že sme “veľmocou” pitnej vody, dobrou správou je aj to, že patria medzi najkvalitnejšie.

Každá minca má však dve strany. V tomto prípade druhá strana mince okrem iných vplyvov čo do kvality ako je globálne znečisťovanie, nadmerné množstvo plastov v prírode, záplavy,… sú naše zastaralé potrubia, rozvody a výmenníky. Zo zákona je potrebné túto vodu upraviť aby bola nezávadná a ako vieme najčastejším a najbežnejším prostriedkom na úpravu vody je chlór. O chlóre a jeho účinkoch na naše zdravie sa dočítate na internete. Stačí “googliť. “ a hneď máte niekoľko informácií prečo je chlór škodlivý. Takto dezinfikovanú vodu ďalej distribujeme cez zastaralé potrubie, ktoré je často poškodené a opravujú sa len havarijne stavy. Vďaka týmto postupom ktoré sú nevyhnutné, sa kvalita vody znehodnocuje a tým získava iné hodnoty.

Ako sa teda rozhodnúť ? Balená alebo voda z kohútika?

Ako som sa vyššie zmienil, balená voda má svoje mínusy. Pitná voda zasa prináša so sebou nevýhodu v podobe sedimentov, nečistôt, mikroplastov, chlóru.

Riešením pre úpravu pitnej vody je jej filtrácia. Zvoliť si správny typ filtra je náročné a ani tu neplatí čím drahšie tým lepšie. Dôležité je, aby použité technológie na úpravu vody boli od renomovanej značky, ktorá spĺňa certifikáty a prísne normy pre styk s pitnou vodou vhodné dokonca aj pre kojencov. Jednou z takých značiek, ktorá pôsobí celosvetovo už viac ako 117 rokov na trhu je americká firma 3M. Bezpečne odstráni z pitnej vody nežiadúce časti ako sú zápach, pachuť, sedimenty, mikroplasty chlór a iné. Minerály dôležité pre telo sú ponechávané naďalej vo vode a to je veľmi dobrá informácia. Okrem toho je tu ešte jedna skvelá správa a tou je cena. Liter takto upravenej pitnej vody stojí menej ako 0,01 €. Teraz si to viete porovnať s cenou balenej vody v plaste.

Nižšie si viete pozrieť fotky fotené u klientov z rôznych kútov Slovenska. Táto voda je cca po roku vyliata z filtrov 3M. Ak by nepoužívali filtre, toto všetko by klienti pili. Jedná vec su viditeľné nečistoty, no sú tam aj tie, ktoré voľným okom nespozorujeme. V dnešnej dobe sa snažíme myslieť zdravšie a pozeráme sa na to čo jeme. Zdravé potraviny sú pre nás a našich blízkych prioritou, tak nech je tou prioritou aj zdravá voda.