Prečo filtrovať obecnú vodu?

Hrdzavá, hnedá alebo kalná voda z vodovodu predstavuje nepríjemnú starosť a pokojne sa môže vyskytnúť aj vo vašej domácnosti.
Čo tento jav zapríčiňuje, akou mierou je pre ľudský organizmus škodlivý a ako sa dá proti nemu bojovať vám prezradíme v našom článku.
Vlastnosti hygienicky čistej vody
Zdravotne neškodná voda musí byť bez zápachu, číra a bezfarebná a nemala by mať žiadnu netradičnú pachuť. Ak dôjde k nejakej poruche vo vodovodných potrubiach alebo sa do zdroja vody dostanú kontaminatny, tak následkom toho je práve zmena vymenovaných vlastností.

Obvykle voda zvykne zmeniť len svoju farbu alebo mať zvláštnú pachuť, no zväčša nejde o zdraviu škodlivý jav. Určite to však neznamená, že by ste zmenu kvality vody mali ignorovať. Najdôležitejšie je zistiť, kde tkvie problém. Voda môže byť znehodnotená najčastejšie kvôli zastaralým potrubiam, ktoré vedú od zdroja do vašej bytovky alebo domu.
Nezabúdajte, že ani priezračná voda nemusí byť pitná – pokojne v nej môžu byť škodlivé mikroorganizmy, chlór a jeho zlúčeniny,…

Chlór je pridávaný do pitnej vody zo zákona, no nieje zdraviu prospešný a taktiež sa vo vode vytvárajú trihalometány, ktoré nie sú prchavé a sú škodlivé pre organizmus.

Čo sfarbuje vodu do hneda?
Ak má vaša voda z kohútika hnedú, oranžovú, žltú či červenú farbu, tak je to kvôli tomu, že sa do nej dostala hrdza. Voda reaguje so železom a kyslíkom, čím vzniká oxid železitý a železnatý. Tie sa dostanú do vody a zafarbujú ju do rôznych odtieňov v závislosti od ich celkového množstva.

Zafarbená voda v dôsledku oxidov železa alebo mangánu nie je zdraviu škodlivá, no vo zvýšených množstvách môže zle chutiť, spôsobovať usadeniny v potrubí alebo škvrny na bielizni pri praní. Práve toto sú dôvody, pre ktoré by sa hnedá voda mala odstrániť čo najskôr.

Podľa legislatívnych vyhlášok je maximálna hodnota železa v pitnej vode 20 mg/l. Prekročenie hranice do 50 mg/l je prípustné len v tom prípade, ak železo vo vode pochádza z geologického podložia a nemení chuť, farbu, zápach či teplotu vody.

Kedy voda zmení svoju farbu?
Hrdza sa tvorí na vnútorných stenách vodovodného potrubia a do vody sa najčastejšie dostáva pri väčších odstávkach vody. Ak vodárenská spoločnosť opravuje alebo vymieňa časti potrubí, tak musia, pochopiteľne, na nejaký čas odstaviť prísun vody. Po opätovnom spustení je prietok vody vyšší a hrdza z potrubí sa ľahšie odlúpi a zmieša s vodou.

Aké sú riešenia?
Ideálnym riešením je filtrácia vody, ktorá vám zabezpečí kvalitnú a bezpečnú pitnú vodu. Set filtrov, ktoré odporúčame na úpravu vody, spĺňajú najprísnejšie normy a certifikáty pre styk s pitnou vodou. Takto upravená voda je vhodná aj pre kojencov. Bližší technický popis filtrov nájdete v sekcii Eshop – filtre do kuchyne

Toto sú filtre a bežná mestská voda po roku u rôznych klientov: