Voda a káva

Unikátne technológie a zariadenia v gastro segmente sú dnes na špičkovej úrovni a výrobcovia poskytujú obrovskú škálu rôznych výrobkov, ktoré vedia uspokojiť aj toho najnáročnejšieho klienta. Vybavenie prevádzky, či sa už jedná o kaviareň, bar, kuchyňu sa pohybuje od pár tisíc, až po niekoľko desiatok či stoviek tisíc eur. Každopádne je to nemalá investícia a návratnosť vložených peňažných prostriedkov do týchto zariadení trvá nejaký ten čas z pohľadu majiteľa, ktorý sa touto cestou vybral podnikať. Servis a garančné opravy sú zväčša zabezpečené zo strany výrobcu po určitú dobu na zariadenia, ktoré si klient zadovážil. Tu si ale treba uvedomiť na čo sa záruka vzťahuje a ako predísť drahým opravám kde záruka neplatí.

Na čo je obzvlášť potrebné si dávať pozor je voda

Jednak z pohľadu garancie zariadení, ktorá sa nevzťahuje na vodný kameň a taktiež z pohľadu výroby jedál a nápojov kde voda tvorí jednu z najdôležitejších ingrediencií.

Napríklad len pri výrobe pressa tvorí voda až 98 %. Takže ak barista má tú najkvalitnejšiu kávu, ale voda je zlá, stráca sa kvalita kávy a samotný zážitok. Za dobrou prípravou kávy sa skrýva celý postup od mletia až po šálku. Skúsenosti z praxe vravia svoje. Bežne na prevádzkach, kde odoberajú rovnakú značku kávy, majú rovnako nastavený presso stroj, a výsledok je úplne rozdielny. Badať to pri príprave pressa na creme a na chuti. Je to len jeden z príkladov, aký naozaj veľký vplyv má voda na prípravu jedál a nápojov.

Väčšinou si chuť a vôňu vody ani neuvedomíme. Len ju rýchlo nalejeme do pohára a vypijeme, niekedy ochutíme citrónom alebo šťavou a kohútikovú vymeníme za bublinkovú z fľaše. Ale nad chuťou vody, rovnako ako napríklad chuťou koňaku alebo portského, sa oplatí zamyslieť. Napríklad o tom je aquasommeliérstvo, odbor, ktorý sa začína presadzovať aj v susednom Česku. Už v niekoľkých reštauráciách sa tak môžete stretnúť s odborníkom, ktorý vám poradí, akou minerálkou doladiť víno a jedlo.

ZMÄKČOVAČ VODY

Klasické zmäkčovače vody sú účinné, avšak len za určitých podmienok. Pre tieto prístroje na báze katexovej živice aby fungovali správne, je dôležitá pravidelná regenerácia. Predpísané intervaly regenerácie napomáhajú udržať životnosť zmäkčovača a hlavne jeho účinok. Znovu sa opieram o skúsenosti z praxe, kde táto revitalizácia sa nepraktizuje v pravidelných intervaloch na väčšine prevádzok.

Prečo? Pretože revitalizácia si vyžaduje svoj čas, (len samotná revitalázácia si vezme minimálne 45 minút) a sú s tým spojené rôzne úkony ako vypnutie kávovaru, odstránenie tlaku, príprava nádoby na odtok vody, nasypať soľ, opäť natlakovať nádobu.

Ďalej je tu riziko že vám ostane slaná voda v zmäkčovači a po napojení sa táto voda dostane do pressovaru a „chutná káva“ je na svete. Okrem toho si treba uvedomiť že zmäkčovač len zmäkčí vodu, no neodstráni z vody iné látky ako je zápach, pachuť, chlór,… Vedeli ste že chlór, napríklad pri príprave spomínaného pressa ovplyvňuje horkosť? Vďaka nemu je káva viac horká a tým potláča ozajstné chute kávy.

VODA Z KOHÚTIKA

K tomu, aby sme si ju mohli dopriať v pohodlí domova alebo na prevádzke však musí prejsť dlhú cestu od vodárenského zdroja cez úpravňu vody, čerpacie stanice, vodojemy a vodovodnú sieť až do našej domácnosti.

Podľa legislatívy sú vodárenské spoločnosti zodpovedné za zdravotnú nezávadnosť pitnej vody. Objektívne nie je možné zabezpečiť 100% nezávadnosť z viacerých dôvodov, napriek tomu že na Slovensku máme veľmi kvalitné zdroje vody. Ďalej voda môže byť kontaminovaná cestou k nám kde sa v priemere 20% vody stráca v zastaralých potrubiach. Tou istou cestou sa do nej môžu dostať nežiaduce látky. Tieto látky pri styku s pitnou vodou, v ktorej je aj chlór z vodární pre dezinfekciu pitnej vody, vytvárajú ďalšie nežiaduce zlúčeniny, ktoré sú z dlhodobého hľadiska nebezpečné pre človeka.

AKO NA TO?

Možnosť, ktorá zmäkčí vodu a zároveň odstráni z vody nežiadúce látky ako sú sedimenty, zápach, pachuť, chlór a iné ponúka nadnárodná spoločnosť 3M. Okrem nastavenia správneho typu filtra pre konkrétne zariadenie je filtračné zariadenie bez údržbové. Šetrí čas, pretože nie je potrebné ho revitalizovať a zároveň vám postačuje jeden filter a nie je potrebné riešenie nejakých sústav filtrov.

Typy filtrov od 3M sú rôzne, preto je potrebná konzultácia pre správny výber filtra či už ide o myčku, výrobník ľadu, pressovar, domácnosť..

Týmto spôsobom vieme zabezpečiť maximálnu úpravu vody, ktorá má pozitívny vplyv na drahé zariadenia a naše zdravie a chráni ich. Zároveň dosiahneme požadovanú kvalitu vody pre prípravu jedál alebo nápojov.